Video: Ako si vyrobiť slíz

Ochrana osobných údajov

Nezostávaj …sám!

Špeciálne aktuality

Vnútorný poriadok školy

Archív aktualít

Dňa 27. 10. sa konal v 3. A triede Halloweenský deň. Deti si doniesli do školy rôzne masky, prezliekli sme sa a v týchto maskách sme strávili dnešný deň. Vytvárali sme na výtvarnej výchove tekvičky a duchov, rozprávali sme sa o zvykoch na Halloween, rozkrájali sme si tortu s týmto motívom a všetci sme si na nej zamaškrtili. Na konci dňa prebehla súťaž o najkrajšiu masku: zvíťazili dve čarodejnice a jeden duch. Na konci dňa sme sa rozlúčili a zaželali sme si príjemné jesenné prázdniny.

Mgr. J. Juchová


Halloween

Pri príležitosti Dňa jablka, sme si aj my, žiaci 3.A triedy, pripomenuli v piatok 20.10. tento deň. Každý žiak si priniesol do školy 1 ovocie a1 zeleninu. Počas dňa p. učiteľka nakrájala ovocie spolu s p. vychovávateľkou Račkovou na tanierik a my sme sa mohli hostiť chutným ovocím. Zároveň sme mohli sledovať semená týchto plodov, lebo v prírodovede práve preberáme tému krytosemenné rastliny. Všetko ovocie sme zjedli a v pondelok sme dojedali zeleninu spolu s prinesenou desiatou. Bol to veľmi vydarený deň. Žiaci 3.A triedy.


Ovocný deň

Prváci boli pasovaní

za obyvateľov Amoskova


Naši prváci sa vo štvrtok 26. októbra stali obyvateľmi rozprávkového kráľovstva Amoskovo. Kde sa toto kráľovstvo nachádza? Starší žiakom je to už veľmi dobre známe. Ukrýva sa v našej škole. Vždy na jeseň sa objavia jeho rozprávkové bytosti na čele s kráľom a kráľovnou. Vyskúšajú nových prvákov pomocou zábavných úloh a po ich splnení nasleduje slávnostné pasovanie. Aj v tomto roku si žiaci s úlohy poradili a tak sa stali ozajstnými školákmi. Viac o prvákoch a slávnosti pasovania vám prezradí video, ktoré sme rozdelili do dvoch častí. Nájdete ich vo videokronike.


Dňa 5. 10. 2017 sa žiaci 2. A, 3. A, 3. B, 4. A a 4. B zúčastnili náučno-zábavnej exkurzie v Leviciach ATLANTIS.

Žiaci sa stali členmi lekárskeho týmu a spoznávali Záhady ľudského tela. Spoločne si vyskúšali poskytnúť prvú pomoc ranenému. Prednáška bola obohatená o program Drogy a ich vplyv na zdravie človeka.

Programu Záhady vesmíru sa zúčastnili žiaci 4. ročníkov. Spoznávali slnečnú sústavu, zoznámili sa s najvýznamnejšími astronautmi, s tajomstvom čiernych dier, polárnej žiary a ďalších zaujímavých javov, ktoré sú súčasťou vesmírneho priestoru. Dozvedeli sa, kde spia a čo jedia kozmonauti, mohli si obliecť skafandre a vyskúšať si, aké to je sedieť vo vesmírnom module.

Tretiaci sa mohli v programe Egyptské dobrodružstvo, oboznámiť so životom starých Egypťanov. Druháci sa preniesli do dôb druhohôr v programe Dinosaury. Hravou formou sa zoznámili s najvýznamnejšími zástupcami jednotlivých skupín a na chvíľu sa z nich mohli stať paleontológovia hľadajúci zatiaľ neobjavených dinosaurov. Súčasťou programu bolo možné preskúmať brloh dinosaura.

V zábavnom centre sa žiakom najviac páčil Bublinkový svet a hry zábavnej fyziky, kde si mohli vyskúšať svoje zručnosti a mieru trpezlivosti.

Cestou domov sme sa zastavili v  Brhlovciach, kde si žiaci mali možnosť prezrieť expozíciu Skalných obydlí. Jeden z domov získal medzinárodné ocenenie Európa Nostra.

Mgr. Denisa Petríková, Mgr. Monika Krajčíková

Deti si z Atlantisu odniesli nielen nové poznatky, ale aj zaujímavé zážitky.

Návšteva v ATLANTISE

Medzinárodný deň školských knižníc si pripomíname od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici a čítaniu. Pri tejto príležitosti sa rozhodli žiaci 4. ročníka našej školy osloviť spisovateľku Gabrielu Futovú a požiadať ju o interview. Pani spisovateľka súhlasila a odpovedala na otázky štvrtákov. Jej odpovede uverejňujeme.

Spisovateľka G. Futová odpovedala na naše otázky


Aká kniha bola Vašou najobľúbenejšou v detstve? - Bola to knižka Malá bosorka od pána spisovateľa Otfrieda Preusslera.-  Kto Vás inšpiroval k práci, kto je Vašim vzorom? - Myslím, že nemám vzor. Ani som nikdy nemala.- 

Aké knihy rada čítate, čo máte práve rozčítané? - Rada čítavam všeličo, napríklad romány z 2. svetovej vojny, životopisné knihy, detektívky... Aktuálne mám rozčítané tri knihy, ale najviac fičím na 2. časti série Pieseň ľadu a ohňa (Hra o tróny).-  Ktorá literárna postava Vám je srdcu najbližšia? Prečo? - Jednoznačne Malá bosorka. Lebo je aj šikovná, aj trochu lenivá, aj vynaliezavá, má hovoriaceho havrana a vie čarovať!- Kde Ste navštevovali knižnicu v detstve? - V Prešove. A teraz v nej pracujem :) -  V súčasnosti píšete nejakú knihu? - Áno, mám rozpísané dokonca dve knihy, ale práca na jednej sa mi nedarí, tak som ju odložila. Zatiaľ. A o druhej nič neprezradím, lebo keby som prezradila, už by som ju nenapísala :) - Kedy Ste napísali prvý Váš príbeh alebo rozprávku? (Koľko Ste mali rokov?) - Píšem od šiestich rokov a taký prvý "vážny" rukopis som napísala v treťom ročníku na základnej škole.-


Spisovateľke Gabriele Futovej ďakujeme za rozhovor. Ak sa vám ešte niektorá z jej kníh nedostala do rúk, môžeme doporučiť niektorý z jej knižných hitov, napríklad Naša mama je bosorka! Hľadám lepšiu mamu, Nezblázni sa, mamička alebo Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche, či Dokonalá Klára. Mnohé z jej kníh získali významné ocenenia. Veríme, že nás pani spisovateľka poteší ďalšími zaujímavými príbehmi svojich nevšedných hrdinov.  Mgr. D. Petríková

Dravce nad krtíšskym štadiónom


Dravce sú súčasťou divokej prírody. V nej majú vhodné podmienky na lov a dostatok koristi. Len občas sa priblížia k hraniciam obcí, v mestách ich vidieť ešte zriedkavejšie. Rovnako to platí aj pre dravých vtákov. Zatiaľ, čo holuby alebo vrabce patria k bežnej mestskej faune, sokol, sova alebo dokonca orol sa v meste objaví málokedy. Naši žiaci mali dňa 26. septembra možnosť vidieť, ako takýto dravci vyzerajú naživo a ako sa správajú. So zaujímavým vystúpením prišli sokoliari zo Spoločnosti pre ochranu dravých vtákov ZAYFERUS. V rámci environmentálnej výchovy predviedli deťom svojich zverencov – rôzne druhy sov, sokolovitých a jastrabovitých vtákov.  Porozprávali im, čím sa jednotlivé druhy vyznačujú, čo je pre nich typické a zaujímavé. Deti zaujal napríklad kuvik, ktorý patrí medzi najmenšie sovy žijúce u nás. Pozornosť na seba upútal karančo, ktorý pripomínal skôr hydinu ako dravca. Bol nepokojný, škriekal a nevedel sa dočkať, kedy si zalieta. Žiakom sa páčil aj americký orol bielohlavý, práve pre sfarbenie svojej hlavy. Sokoliari zo sebou priviedli tiež najväčšieho lietajúceho dravca – orla skalného. Nad štadiónom vo Veľkom Krtíši, kde sa podujatie konalo, bolo dostatok vzdušného priestoru, kde títo dravci predviedli svoj let. Let orla bol pre divákov nezabudnuteľným zážitkom. Sokoliari pripravili pre deti súťaž o ceny, v ktorej odpovedali na otázky, týkajúce sa života lietajúcich dravcov. Najväčší potlesk za svoje vedomosti si vyslúžila žiačka Nina Komárová z 1.B, ktorá vedela, aký je latinský názov vtáka výra skalného.



Práca sokoliarov je náročná. Lietajúce dravce nie sú domáci maznáčikovia, ako napríklad morčatá, či andulky. Majú svoje potreby a zaužívaný spôsob života. K sokoliarom sa často dostávajú vtáci, ktorí prišli do ťažkostí a bolo ich treba zachrániť. Vycvičiť dravého vtáka nie je jednoduché, ale ako sme mali možnosť vidieť, táto činnosť má svoje čaro. Redaktori školskej televízie natočili so žiakmi malú anketu, kde sa ich pýtali, či by sa chceli stať sokoliarmi a ako by využili schopnosti cvičených dravcov. Video si môžete pozrieť vo videokronike.

Predstavenie sokoliarov bolo pre deti pútavým zážitkom. Obohatil ich o nové vedomosti. Zároveň ich naplnil obdivom k živej prírode, ktorá sa postupne vytráca z mestských oblastí.   

Načali sme školský rok 2017-2018

„Ako tie prázdniny rýchlo prešli!“ vzdychne si nejeden žiak (aj učiteľ). Vraj ešte jeden mesiac navyše by prišiel vhod. Ničnerobenie má svoje čaro, no priznajme si, nebola by to nuda? V lete je kam ísť, no teraz, keď sú dni chladnejšie, trávili by sme väčšinu času doma. Určite by nám bolo smutno za kamarátmi. Neverím, že niekomu stačí pokecať si s nimi iba na sociálnych sieťach. Prečo sa vlastne prázdniny nazývajú prázdninami? Sú to prázdne dni? Určite nie všetky. Tie najkrajšie spomienky máme práve z letných výletov a dovoleniek. Sú však aj dni, ktoré do polovice prespíme a potom hľadíme do mobilu, notebooku alebo televízora. Také dni nás veľmi nenapĺňajú, sú akoby prázdne.

Naproti tomu, dni  v škole nikdy nie sú prázdne. Každý deň niečo nové zažijeme, niečo nové sa dozvieme, o niečo sme obohatení. Myslím, že sa veľmi nemýlil, ak tvrdím, že mnoho detí sa už do školy tešilo – na svojich spolužiakov, obľúbené pani učiteľky a kopec „haluze“, ktorá sa v škole dá zažiť.

Tak nech sa nám v škole darí, nenudíme sa a zažije veľa pekných chvíľ. Školský rok 2017 -2018 sme práve načali...


Príhovor riaditeľa školy Mgr. D. Gálika

Program spestrili básničky a pesničky
žiakov I. stupňa

Naši noví prváci. Prvý deň v škole bol pre nich významnou udalosťou.

Čo má spoločné vinobranie a Zvieratkovo?

Zatiaľ, čo téma súvisiaca s vínom je určená len pre dospelých, „Zvieratkovo“ je oblasť určená deťom. Predsa však tieto odlišné témy našli spoločné pôsobisko. Pri príležitosti vinobrania Mesto Veľký Krtíš požiadalo základné školy, aby svojou výtvarnou tvorbou vyzdobili chodník, ktorý vedie od Venevskej ulice na námestie. Žiaci ZŠ na Nám. A. H. Škultétyho kreslili kriedou na asfalt obrázky zamerané na víno a hrozno. Naši žiaci kreslili zvieratká, pretože v krátkom čase navštívi naše mesto „Zvieratkovo“ s programom pre deti. Veríme, že chodci, prechádzajúci po chodníku ocenili tvorivosť detí. Už počas maľovania sa mnohí pristavili a uznanlivo sa usmievali.   


Slovo „mama”, označuje osobu, ktorá dieťa porodila a od útleho veku sa o neho stará. Nájdeme ho s malými obmenami vo všetkých jazykoch sveta. Kto vlastne dal mame toto pomenovanie? Vraj samotné deti. Spoluhláska „m” patrí k prvým hláskam, ktoré dieťa vysloví a v spojení so samohláskou „a” je prvé slovko na svete. Označenie „mamma“ znamená v latinčine „prsia” a mammalia sú cicavce. Takže, ak dieťa začne vydávať zvuk „ma” znamená to, že je hladné.
Mama však nie je len zdrojom potravy. Mamy sú pre nás najbližšou osobou aj dlho potom, ako si vieme zaobstarať potravu sami. Veď nielen mliekom, či chlebom je človek živý. Medzinárodný deň matiek je tiež oslavou každodennej starostlivosti a lásky našich mám.

Vo štvrtok 15. mája 2018 povedali veľké “ĎAKUJEM“ žiaci našej školy svojim mamám, ktoré si prišli pozrieť kultúrny program. Každé dieťa miluje svoju mamu a najkrajšie, ako jej to dať vedieť, je zaspievať pesničku, zarecitovať básničku alebo zatancovať len pre ňu. Pani učiteľky pomohli deťom otvoriť srdiečka a vypustiť prúdy lásky smerom k mamám. Program, ktorý deti predviedli v telocvični školy bol veľmi bohatý a maminy odchádzali s pocitmi hrdosti na svoje deti. Podujatie organizovala tradične  pani učiteľka Mgr. I. Krajčíková, ktorá vytvorila scenár a program režírovala. Účinkujúcim ďakujeme za príjemný zážitok a návštevníkom za hojnú účasť.                    Foto: Mgr. D. Račková

Mama nám dáva nielen jesť

den-matiek1.jpg den-matiek2.jpg den-matiek3.jpg den-matiek5.jpg den-matiek8.jpg den-matiek9.jpg den-matiek10.jpg den-matiek11.jpg den-matiek12.jpg den-matiek13.jpg den-matiek14.jpg den-matiek16.jpg den-matiek17.jpg den-matiek18.jpg den-matiek19.jpg den-matiek20.jpg den-matiek21.jpg den-matiek4.jpg

Klikni na foto pre zväčšenie

Stroj na jednotky je program vyvinutý pre domáce zážitkové učenie sa žiakov základných škôl. Motivuje deti pravidelne si precvičovať učivo zo Slovenčiny, Matematiky a Anglického jazyka zábavnou formou. Program zostavili odborníci z oblasti vzdelávania spolu s učiteľmi z internetového  portálu zborovňa.sk a tvorcami učebníc vydavateľstva Taktik.

Počas školského roka žiaci každého ročníka absolvujú 16 súťažných kôl. Za každú vyriešenú úlohu získa žiak body, ktoré ho posúvajú v rebríčku vyššie. Výsledky sú hneď viditeľné na internete po skončené každého súťažné kola. Do súťaže sa zapojilo aj mnoho žiakov našej školy, vynikajúci úspech sa podarilo dosiahnuť tretiakovi Nikolasovi Demeterovi, ktorý úspešne absolvoval všetky doterajšie kolá a umiestnil sa na 2. mieste zo 7467 žiakov v celej Slovenskej republike. Požiadali sme ho o rozhovor. Rozhovor si môžete pozrieť vo videokronike.


V súťaži Stroj na jednotky je
náš Nikolas Demeter druhý na Slovensku

Nikolas Demeter s triednou učiteľkou Mgr. J. Juchovou

Každý z nás vie, aké je byť žiakom. Sediac v laviciach sme si neraz povzdychli, prečo sa musíme toľko učiť, prečo musíme poslúchať  a plniť si povinnosti. Neraz nám bolo aj ťažko a pomysleli sme si, ako ľahko je tým „na opačnej strane“ – učiteľom a učiteľkám. Až neskôr sme pochopili, že vzdelávanie je dôležité a jeho cieľom nie je mučenie detí. Aké to skutočne je „na opačnej strane“ vedia najlepšie samotní pedagógovia - kvalitní učitelia, ktorí svojmu povolanie venujú čas nielen strávený v triede, ale aj svoj voľný čas. Učitelia, ktorí sa starostlivo pripravujú na vyučovacie hodiny, hľadajú nové vyučovacie metódy a prostriedky, dokážu žiakov motivovať k prijímaniu vedomostí. Učitelia, ktorí nechcú mučiť, ale žiakov niečo naučiť.

Pri príležitosti Dňa učiteľov boli vybraní pedagógovia ocenení plaketou J. A. Komenského za svoju pedagogickú činnosť. Z našej školy prevzali ocenenie z rúk primátora mesta Veľký Krtíš títo pedagógovia: Mgr. Ivona Krajčíková, Mgr. Silvia Verešová a Slavomíra Svetová.

Vychovávateľka Slavomíra Svetová pracuje v našej škole už 33-tí rok. Nastúpila ako 18 ročná po skončení gymnázia. Práca vychovávateľky sa jej zapáčila, preto si diaľkovo urobila Strednú pedagogickú školu v Lučenci. K práci s deťmi má blízko už od mala, pretože obaja jej rodičia pracovali v školstve ako učitelia. K jej záľubám patrí šitie – považuje ho za svoje druhé povolanie.

Pani učiteľku I. Krajčíkovú priťahovala profesia učiteľky od útleho detstva. Často sa hrávala s deťmi zo susedstva na školu a samozrejme, v roli učiteľky bola ona. Po ukončení Gymnázia v Rimavskej Sobote nastúpila na jednoročnú nadstavbovú školu pre učiteľky MŠ do Bratislavy. Potom študovala na Pedagogickej fakulte, terajšej Univerzite Mateja Bela, kombináciu predmetov Ruský jazyk - Hudobná výchova. Neskôr si doplnila vzdelanie akreditáciou z nemčiny a dvojročným štúdiom predmetu psychológia. Veľký Krtíš nie je jej rodné mesto, pôsobí tu od roku 1990 a v našej škole učí devätnásty rok. Vo voľnom čase sa venuje umeniu, spieva v spevokole Nádej, s ktorým absolvuje rôzne vystúpenia doma i v zahraničí (Rumunsko, Maďarsko). Energiu si dobíja v prírode a keď počasie dovolí, záhradkárči. Je to pre ňu nielen práca, ale aj duševný oddych a veľký relax.

Pani učiteľka S. Verešová vyučuje 22 rokov. Prvé dva roky učila v Základnej škole v Plachtinciach. V súčasnosti je triednou učiteľkou v 2.A. Vo svojom voľnom čase pravidelne navštevuje fitness centrum. Zastáva názor, že pre človeka je dôležité rozvíjať rovnako duševnú aj fyzickú stránku svojej osobnosti.

Pedagógom prajeme veľa síl do ďalšej práce a nech ich žiaci nemajú pocit, že sú "na opačnej strane", ale že so svojimi učiteľmi napĺňajú spoločný cieľ. Pripravili sme pre Vás rozhovor s ocenenými pedagogičkami. Môžete si ho pozrieť vo videokronike.


Ocenenie pre naše pedagogičky

Medzinárodný deň detí

v znamení slovenského rekordu

Tohtoročný 1. jún bol výnimočným dňom nielen pre deti z nášho mesta, ale aj pre samotné mesto Veľký Krtíš. Mesto zorganizovalo stretnutie detí s lietajúcimi dravcami a ich chovateľmi. Podobné stretnutie sa uskutočnilo aj v minulom roku, tentoraz však išlo o niečo výnimočné.

V Nitre v roku 2007 sa podarilo orlovi z chovateľskej stanice v kontrolovaných podmienkach preletieť ponad 491 ľudí. Výkon sa zapísal do Knihy slovenských rekordov. V tomto roku na Deň detí sme sa vo Veľkom Krtíši pokúsili rekord prekonať.  

Na štadióne sa zišli deti zo základných a materských škôl. Na trávnik si tesne vedľa seba ľahlo 537 detí. Na pokyn sa orol vzniesol z ruky svojho chovateľa, mal priamočiaro letieť ponad deti a pristáť na ruke druhého chovateľa. Nad regulárnosťou pokusu o rekord bdel zástupca Knihy slovenských rekordov Igor Svítok. Čo myslíte, podarilo sa vo Veľkom Krtíši rekord prekonať? Odpoveď nájdete vo videu.

Text a foto: K.Cicko

Sokoliarska skupina zo Štiavnických Baní priviedla so sebou aj takýchto krásavcov.

Deti zaujal aj iný lietajúci objekt - dron, snímajúci prelet dravca.



Vyhrajte O2 Športovú akadémiu

Mateja Tótha pre našu školu




Hlasujte za ňu na:

https://www.dobravec.o2.sk/o2-sportova-akademia-mateja-totha/1329




Každá základná škola, ktorá vyhrá tento projekt, získa možnost mať O2 Športovú akadémiu Mateja Tótha na svojej pôde a v rámci nej vedenie 20-člennej skupiny detí na celý školský rok zadarmo.



Čo je O2 Športová akadémia Mateja Tótha?


Kvalitná voľnočasová aktivita v podobe krúžkov na 1. stupni základných škôl. Akadémia pomocou prepracovanej metodiky a školených trénerov poskytuje deťom všeobecný športový základ, ale aj motiváciu a pozitívny vztah k pohybu.


Ako ju môžete získať?


Po zaregistrovaní základnej školy na stránke www.dobravec.o2.sk za ňu stačí hlasovať. Sútaž trvá do 30. 6. 2018 a v každom kraji vyhrá akadémiu päť základných škôl, ktoré získajú v priebehu trvania sútaže najviac hlasov.



Telocvikári na základných školách majú osobitné postavenie v učiteľskom zbore. Vídavame ich častejšie v športovom oblečení a aj podľa postavy sú zvyčajne ľahko rozpoznateľní. Predovšetkým, starajú o rozvoj inej, než rozumovej stránky osobnosti žiakov– telesnej kondície. Telocvikárov nebýva toľko ako slovenčinárov, či matematikárov, no ich úloha je rovnako nezastupiteľná. Veď telesný pohyb a šport je pre dieťa veľmi dôležitý. Dokonca mnohí majú práve telesnú výchovu najradšej. Popri výučbe tohto predmetu sa telocvikári venujú organizovaním športových súťaží a podujatí. Nie je to ľahká úloha, tieto súťaže prebiehajú nielen na lokálnych školách, ale aj v rámci okresov, krajov alebo celého Slovenska. Jedným z úspešných športových organizátorov je aj náš pán učiteľ Mgr. Ľubomír Dula. Za svoju prácu získal v apríli tohto roku na Celoslovenskom sneme Slovenskej asociácie športu na školách bronzovú medailu Ivana Zocha. Poprosili sme ho o rozhovor. Video si môžete pozrieť vo videokronike.

Náš telocvikár získal slovenskú bronzovú medailu

Mgr. Ľubomír Dula

Školský rok 2017-2018 sa dostal k svojmu záveru a nastal čas bilancovania. Ak by sme mali hodnotiť výsledky školy ako celku, myslím, že by dostala výbornú. Podarilo sa nám dosiahnuť veľa pekných úspechov. Píšeme o nich aj na stránkach školského časopisu. Výborné umiestnenie získali žiaci aj v netradičných celoslovenských súťažiach, napríklad Stroj na jednotky alebo súťaž Ypsilon. Významné ocenenia získali tiež naši pedagógovia pro príležitosti Dňa učiteľov alebo v oblasti športu. Veríme, že spokojnosť so svojim výkonom pociťuje každý žiak, veď príležitosť dobré výsledky poskytujú nielen súťaže, ale aj samotné vzdelávanie. Dobré vysvedčenie je rovnako cenné a možno aj cennejšie ako diplom. Nech teda končíme tento školský rok s dobrým pocitom. Prajeme krásne prežitie letných prázdnin.

Hurá na prázdniny!!!

Viac ako 90% prvákov prospelo s vyznamenaním

Na školskom dvore boli odovzdané pochvaly za úspechy vo vedomostných, umeleckých  a športových súťažiach.

Na konci každého školského roka vyhlasujeme najúspešnejšieho žiaka školy. V tomto roku sa ním stal Filip Balta z 9. B

Školský rok 2017/2018 sa skončil…

Rok 2019-2020

Rok 2018-2019

Rok 2017-2018

Rok 2016-2017

Rok 2015-2016

Rok 2014-2015

Rok 2013-2014