Video: Ako si vyrobiť slíz

Na novom detskom kanále

Ochrana osobných údajov

Archív aktualít

Pri príležitosti Dňa jablka, sme si aj my, žiaci 3.A triedy, pripomenuli v piatok 20.10. tento deň. Každý žiak si priniesol do školy 1 ovocie a1 zeleninu. Počas dňa p. učiteľka nakrájala ovocie spolu s p. vychovávateľkou Račkovou na tanierik a my sme sa mohli hostiť chutným ovocím. Zároveň sme mohli sledovať semená týchto plodov, lebo v prírodovede práve preberáme tému krytosemenné rastliny. Všetko ovocie sme zjedli a v pondelok sme dojedali zeleninu spolu s prinesenou desiatou. Bol to veľmi vydarený deň. Žiaci 3.A triedy.


Ovocný deň

Prváci boli pasovaní

za obyvateľov Amoskova


Naši prváci sa vo štvrtok 26. októbra stali obyvateľmi rozprávkového kráľovstva Amoskovo. Kde sa toto kráľovstvo nachádza? Starší žiakom je to už veľmi dobre známe. Ukrýva sa v našej škole. Vždy na jeseň sa objavia jeho rozprávkové bytosti na čele s kráľom a kráľovnou. Vyskúšajú nových prvákov pomocou zábavných úloh a po ich splnení nasleduje slávnostné pasovanie. Aj v tomto roku si žiaci s úlohy poradili a tak sa stali ozajstnými školákmi. Viac o prvákoch a slávnosti pasovania vám prezradí video, ktoré sme rozdelili do dvoch častí. Nájdete ich vo videokronike.


Dňa 27. 10. sa konal v 3. A triede Halloweenský deň. Deti si doniesli do školy rôzne masky, prezliekli sme sa a v týchto maskách sme strávili dnešný deň. Vytvárali sme na výtvarnej výchove tekvičky a duchov, rozprávali sme sa o zvykoch na Halloween, rozkrájali sme si tortu s týmto motívom a všetci sme si na nej zamaškrtili. Na konci dňa prebehla súťaž o najkrajšiu masku: zvíťazili dve čarodejnice a jeden duch. Na konci dňa sme sa rozlúčili a zaželali sme si príjemné jesenné prázdniny.

Mgr. J. Juchová


Halloween

Rok 2016-2017

Rok 2015-2016

Rok 2014-2015

Rok 2013-2014

Dňa 5. 10. 2017 sa žiaci 2. A, 3. A, 3. B, 4. A a 4. B zúčastnili náučno-zábavnej exkurzie v Leviciach ATLANTIS.

Žiaci sa stali členmi lekárskeho týmu a spoznávali Záhady ľudského tela. Spoločne si vyskúšali poskytnúť prvú pomoc ranenému. Prednáška bola obohatená o program Drogy a ich vplyv na zdravie človeka.

Programu Záhady vesmíru sa zúčastnili žiaci 4. ročníkov. Spoznávali slnečnú sústavu, zoznámili sa s najvýznamnejšími astronautmi, s tajomstvom čiernych dier, polárnej žiary a ďalších zaujímavých javov, ktoré sú súčasťou vesmírneho priestoru. Dozvedeli sa, kde spia a čo jedia kozmonauti, mohli si obliecť skafandre a vyskúšať si, aké to je sedieť vo vesmírnom module.

Tretiaci sa mohli v programe Egyptské dobrodružstvo, oboznámiť so životom starých Egypťanov. Druháci sa preniesli do dôb druhohôr v programe Dinosaury. Hravou formou sa zoznámili s najvýznamnejšími zástupcami jednotlivých skupín a na chvíľu sa z nich mohli stať paleontológovia hľadajúci zatiaľ neobjavených dinosaurov. Súčasťou programu bolo možné preskúmať brloh dinosaura.

V zábavnom centre sa žiakom najviac páčil Bublinkový svet a hry zábavnej fyziky, kde si mohli vyskúšať svoje zručnosti a mieru trpezlivosti.

Cestou domov sme sa zastavili v  Brhlovciach, kde si žiaci mali možnosť prezrieť expozíciu Skalných obydlí. Jeden z domov získal medzinárodné ocenenie Európa Nostra.

Mgr. Denisa Petríková, Mgr. Monika Krajčíková

Deti si z Atlantisu odniesli nielen nové poznatky, ale aj zaujímavé zážitky.

Návšteva v ATLANTISE

Medzinárodný deň školských knižníc si pripomíname od roku 1999. Deň je oslavou školských knižníc, ich významu a prínosu pri vzdelávaní detí. Hlavnou myšlienkou je podpora vzťahu žiakov ku knihám, školskej knižnici a čítaniu. Pri tejto príležitosti sa rozhodli žiaci 4. ročníka našej školy osloviť spisovateľku Gabrielu Futovú a požiadať ju o interview. Pani spisovateľka súhlasila a odpovedala na otázky štvrtákov. Jej odpovede uverejňujeme.

Spisovateľka G. Futová odpovedala na naše otázky


Aká kniha bola Vašou najobľúbenejšou v detstve? - Bola to knižka Malá bosorka od pána spisovateľa Otfrieda Preusslera.-  Kto Vás inšpiroval k práci, kto je Vašim vzorom? - Myslím, že nemám vzor. Ani som nikdy nemala.- 

Aké knihy rada čítate, čo máte práve rozčítané? - Rada čítavam všeličo, napríklad romány z 2. svetovej vojny, životopisné knihy, detektívky... Aktuálne mám rozčítané tri knihy, ale najviac fičím na 2. časti série Pieseň ľadu a ohňa (Hra o tróny).-  Ktorá literárna postava Vám je srdcu najbližšia? Prečo? - Jednoznačne Malá bosorka. Lebo je aj šikovná, aj trochu lenivá, aj vynaliezavá, má hovoriaceho havrana a vie čarovať!- Kde Ste navštevovali knižnicu v detstve? - V Prešove. A teraz v nej pracujem :) -  V súčasnosti píšete nejakú knihu? - Áno, mám rozpísané dokonca dve knihy, ale práca na jednej sa mi nedarí, tak som ju odložila. Zatiaľ. A o druhej nič neprezradím, lebo keby som prezradila, už by som ju nenapísala :) - Kedy Ste napísali prvý Váš príbeh alebo rozprávku? (Koľko Ste mali rokov?) - Píšem od šiestich rokov a taký prvý "vážny" rukopis som napísala v treťom ročníku na základnej škole.-


Spisovateľke Gabriele Futovej ďakujeme za rozhovor. Ak sa vám ešte niektorá z jej kníh nedostala do rúk, môžeme doporučiť niektorý z jej knižných hitov, napríklad Naša mama je bosorka! Hľadám lepšiu mamu, Nezblázni sa, mamička alebo Lepší otec v hrsti ako kamoš na streche, či Dokonalá Klára. Mnohé z jej kníh získali významné ocenenia. Veríme, že nás pani spisovateľka poteší ďalšími zaujímavými príbehmi svojich nevšedných hrdinov.  Mgr. D. Petríková

Dravce nad krtíšskym štadiónom


Dravce sú súčasťou divokej prírody. V nej majú vhodné podmienky na lov a dostatok koristi. Len občas sa priblížia k hraniciam obcí, v mestách ich vidieť ešte zriedkavejšie. Rovnako to platí aj pre dravých vtákov. Zatiaľ, čo holuby alebo vrabce patria k bežnej mestskej faune, sokol, sova alebo dokonca orol sa v meste objaví málokedy. Naši žiaci mali dňa 26. septembra možnosť vidieť, ako takýto dravci vyzerajú naživo a ako sa správajú. So zaujímavým vystúpením prišli sokoliari zo Spoločnosti pre ochranu dravých vtákov ZAYFERUS. V rámci environmentálnej výchovy predviedli deťom svojich zverencov – rôzne druhy sov, sokolovitých a jastrabovitých vtákov.  Porozprávali im, čím sa jednotlivé druhy vyznačujú, čo je pre nich typické a zaujímavé. Deti zaujal napríklad kuvik, ktorý patrí medzi najmenšie sovy žijúce u nás. Pozornosť na seba upútal karančo, ktorý pripomínal skôr hydinu ako dravca. Bol nepokojný, škriekal a nevedel sa dočkať, kedy si zalieta. Žiakom sa páčil aj americký orol bielohlavý, práve pre sfarbenie svojej hlavy. Sokoliari zo sebou priviedli tiež najväčšieho lietajúceho dravca – orla skalného. Nad štadiónom vo Veľkom Krtíši, kde sa podujatie konalo, bolo dostatok vzdušného priestoru, kde títo dravci predviedli svoj let. Let orla bol pre divákov nezabudnuteľným zážitkom. Sokoliari pripravili pre deti súťaž o ceny, v ktorej odpovedali na otázky, týkajúce sa života lietajúcich dravcov. Najväčší potlesk za svoje vedomosti si vyslúžila žiačka Nina Komárová z 1.B, ktorá vedela, aký je latinský názov vtáka výra skalného.



Práca sokoliarov je náročná. Lietajúce dravce nie sú domáci maznáčikovia, ako napríklad morčatá, či andulky. Majú svoje potreby a zaužívaný spôsob života. K sokoliarom sa často dostávajú vtáci, ktorí prišli do ťažkostí a bolo ich treba zachrániť. Vycvičiť dravého vtáka nie je jednoduché, ale ako sme mali možnosť vidieť, táto činnosť má svoje čaro. Redaktori školskej televízie natočili so žiakmi malú anketu, kde sa ich pýtali, či by sa chceli stať sokoliarmi a ako by využili schopnosti cvičených dravcov. Video si môžete pozrieť vo videokronike.

Predstavenie sokoliarov bolo pre deti pútavým zážitkom. Obohatil ich o nové vedomosti. Zároveň ich naplnil obdivom k živej prírode, ktorá sa postupne vytráca z mestských oblastí.   

Načali sme školský rok 2017-2018

„Ako tie prázdniny rýchlo prešli!“ vzdychne si nejeden žiak (aj učiteľ). Vraj ešte jeden mesiac navyše by prišiel vhod. Ničnerobenie má svoje čaro, no priznajme si, nebola by to nuda? V lete je kam ísť, no teraz, keď sú dni chladnejšie, trávili by sme väčšinu času doma. Určite by nám bolo smutno za kamarátmi. Neverím, že niekomu stačí pokecať si s nimi iba na sociálnych sieťach. Prečo sa vlastne prázdniny nazývajú prázdninami? Sú to prázdne dni? Určite nie všetky. Tie najkrajšie spomienky máme práve z letných výletov a dovoleniek. Sú však aj dni, ktoré do polovice prespíme a potom hľadíme do mobilu, notebooku alebo televízora. Také dni nás veľmi nenapĺňajú, sú akoby prázdne.

Naproti tomu, dni  v škole nikdy nie sú prázdne. Každý deň niečo nové zažijeme, niečo nové sa dozvieme, o niečo sme obohatení. Myslím, že sa veľmi nemýlil, ak tvrdím, že mnoho detí sa už do školy tešilo – na svojich spolužiakov, obľúbené pani učiteľky a kopec „haluze“, ktorá sa v škole dá zažiť.

Tak nech sa nám v škole darí, nenudíme sa a zažije veľa pekných chvíľ. Školský rok 2017 -2018 sme práve načali...


Príhovor riaditeľa školy Mgr. D. Gálika

Program spestrili básničky a pesničky
žiakov I. stupňa

Naši noví prváci. Prvý deň v škole bol pre nich významnou udalosťou.

Čo má spoločné vinobranie a Zvieratkovo?

Zatiaľ, čo téma súvisiaca s vínom je určená len pre dospelých, „Zvieratkovo“ je oblasť určená deťom. Predsa však tieto odlišné témy našli spoločné pôsobisko. Pri príležitosti vinobrania Mesto Veľký Krtíš požiadalo základné školy, aby svojou výtvarnou tvorbou vyzdobili chodník, ktorý vedie od Venevskej ulice na námestie. Žiaci ZŠ na Nám. A. H. Škultétyho kreslili kriedou na asfalt obrázky zamerané na víno a hrozno. Naši žiaci kreslili zvieratká, pretože v krátkom čase navštívi naše mesto „Zvieratkovo“ s programom pre deti. Veríme, že chodci, prechádzajúci po chodníku ocenili tvorivosť detí. Už počas maľovania sa mnohí pristavili a uznanlivo sa usmievali.