Základná škola
Vsevoloda Čechoviča
Základná škola Vsevoloda Čechoviča
Ukáž. čo vieš!
Základná škola Vsevoloda Čechoviča
J.A.Komenského 4
990 01 Veľký Krtíš
Email: skola@skolakom.sk
Tel.: 0911 961 322
Pre aktuálne informácie stlačte klávesu "F5"

Deviataci sa rozlúčili so školou
Školská jedáleň sa 24. júna zmenila na miesto plné emócií, spomienok a zábavy. Naši deviataci tu usporiadali záverečnú rozlúčku, na ktorú pozvali pedagógov aj svojich rodičov. Program odštartovali prezentáciou. Na plátne sa striedali archívne fotky z prvého ročníka s tými aktuálnymi. Mnohým rodičom a učiteľom vypadla slza dojatia, keď videli, ako sa z malých, hanblivých prváčikov stali dospelí mladí ľudia pripravení na stredné školy. Spomienky na spoločné výlety, lyžiarske kurzy a každodenný školský život nenechali nikoho chladným. Dojímavé chvíle rýchlo vystriedal smiech. Žiaci si pre hostí pripravili originálnu tipovačku. Učiteľky museli dokázať, ako dobre poznajú svojich žiakov a kolegov podľa vtipných indícií a starých zážitkov. Následne sa tipovačky zúčastnili rodičia, ktorí v slepom teste tipovali zvyky a záujmy svojich vlastných detí. Ukázalo sa, že niekedy nás tí najbližší dokážu poriadne prekvapiť! Zlatým klincom zábavného programu bola divadelná scénka. Deviataci nacvičili úsmevnú paródiu na klasickú rozprávku o Popoluške.
Našim deviatakom želáme na ich novej ceste životom veľa úspechov, pevné nervy na stredných školách a nech si v srdci navždy uchovajú tie najkrajšie spomienky na našu základnú školu. Nech sa vám darí!
Ktoré z Tvojich úspechov v súťažiach si najviac ceníš?
- Povedala by som, že najviac si cením chemickú olympiádu. Táto olympiáda je naozaj náročná a vyžaduje si veľa času aj pomimo vyučovania. Cením si to, pretože som sa zvládla dostať cez domáce kolo, školské a aj okresné kolo na krajské, v ktorom som bola úspešnou riešiteľkou. No samozrejme si vážim aj biologickú olympiádu, na ktorej som bola 1. na okrese a 2. v kraji. Pravdaže si cením každú olympiádu, na ktorej som bola, pretože som na ich prípravu obetovala naozaj veľa času aj nervov. -
Pri pohľade na Tvoje úspechy môžu mnohí nadobudnúť dojem, že nové vedomosti si osvojuješ s úplnou ľahkosťou. Aká je realita? Stoja za Tvojimi výsledkami prebdené noci a každodenná tvrdá práca alebo je pre Teba učenie jednoduché.
- Prebdené noci určite nie. Vždy som sa snažila dodržiavať spánkový režim, aby som mohla na druhý deň plne fungovať. Pravda, stalo sa, že aj večer som sa učila, ale vždy som sa všetko snažila naplánovať tak, aby mi učenie nebrzdilo môj spánok. Cez týždeň som sa učila hneď, ako som prišla zo školy, pretože som už bola naštartovaná a dokázala som sa toho naučiť viac ako večer. No a cez víkendy som sa učila hlavne na olympiády, čo sa mi najľahšie učilo hneď ráno. A skôr by som povedala, že za mojimi úspechmi stojí tvrdá práca, pravidelné učenie a disciplína, určite nie to, že sa rýchlo učím.-
Máš nejaký recept ako zvládnuť každé učivo?
- Ja si myslím, že každý človek inak zvláda učivá, a preto neexistuje nejaký jasný recept pre každého, no mne najviac pomáha pravidelnosť. Vždy som si učivo na ohlásenú písomku rozdelila aj na niekoľko dní, rozplánovala som si to v kalendári tak, aby som všetko zvládla bez stresu a v pokoji, nakoľko je náročné sa učiť aj na písomku, ale aj na ďalšie predmety. Ak sa naozaj budete pravidelne pripravovať, tak si už zvyknete a učenie sa stane vašou každodennou súčasťou, ak k tomu pridáte aj kúsok vôle.-

Si členkou žiackeho parlamentu. Čím ťa táto práca obohatila?
- Určite má práca v žiackom parlamente obohatila o to, nebáť sa vysloviť si svoj názor aj pred plnou triedou a pred pani učiteľkami. Ďalej som sa lepšie naučila spolupracovať s ostatnými, keďže ja som typ človeka, ktorý si všetko spraví rád sám. Iste mi práca v žiackom parlamente dodala veľa cenných skúseností, ktoré využijem na mojej ďalšej ceste.-
Zo základnej školy odchádzaš s vizitkou talentovaného dievčaťa, pred ktorým sú otvorené všetky dvere. Kam Ťa tvoje kroky zavedú od septembra a akú profesiu by si chcela v živote robiť?
- Moje ďalšie kroky vedú na 4-ročné gymnázium. Túto školu som si vybrala preto, lebo nie som ešte na 100 % rozhodnutá, čo chcem v živote robiť, no zároveň viem, že chcem ísť na vysokú školu. Gymnázium mi príde ideálne pre rozvoj mojich silných stránok, no a potom uvidím akým smerom sa nakoniec vyberiem. V minulosti som rozmýšľala nad rôznymi profesiami, ako napríklad: lekárka, konkrétne detská psychiatrička, učiteľka na prvom stupni, právničkou v oblasti trestného práva, ale aj forenznou psychologičkou. Ja len dúfam, že si do budúcna vyberiem niečo, čo ma bude baviť.-
Ty sama si známa svojou empatiou a ochotou pomáhať. Keď sa však pozrieš na ľudí okolo seba, aké povahové črty a vlastnosti si na nich najviac ceníš a čo, naopak, vôbec netoleruješ?
- Ja si veľmi cením, keď si niekto dokáže povedať svoj vlastný názor a nerieši pri tom reakcie druhých, keďže ja sama mám s tým niekedy problém. Toto mi príde ako veľmi silná stránka človeka. Je pravda, že niekedy je lepšie byť radšej ticho, ale ja mám rada ľudí, ktorí si dokážu obhájiť svoje slovo. No naopak hodné ocenenia určite nie je, ak človek nedokáže rešpektovať druhého. V tomto prípade aj mne odpadáva kúsok rešpektu k tomu danému človeku, ktorý aspoň trošku nedokáže tolerovať toho druhého.-
Ak by si mala prežiť jeden deň bez kníh a internetu, čo by si robila?
- Jednou z možností by bola aj tá, že by som deň strávila s kamarátkami, keďže určite by sme sa mali o čom rozprávať. Ďalej by som išla k mojej babke a strávila deň s rodinou. Vlastne robila by som hocičo s ľuďmi, ktorých mám rada, keďže počas školského roka som ich pravdupovediac trošku zanedbala.-
Ďakujeme Ti za rozhovor, gratulujeme k oceneniu a prajeme na novej ceste k vzdelávaniu veľa úspechov. Nech sa všade stretávaš s rešpektom a uznaním, ktoré si zaslúžiš.
Lívia Havlíčková:
Za mojimi úspechmi stojí tvrdá práca
Chodby našej školy zdobia tváre tých, ktorí tu zanechali hlbokú stopu. Tento rok do galérie najúspešnejších absolventov pribudla fotografia žiačky 9. B Lívii Havlíčkovej. Spoznajme osobnosť ktorá so zaslúžila poctu byť v galérii najlepších.

Koncom školského roka sa na našej škole nekončí len klasické vyučovanie v laviciach, ale uzatvára sa aj bohatá krúžková činnosť. Výnimkou nie je ani mediálny krúžok, ktorého členovia pred pár dňami úspešne natočili posledné zábery do svojho pripravovaného filmu. Kamery, statívy a mikrofóny síce putujú na nejaký čas do puzdier, no pre realizačný tím sa v tejto chvíli začína ďalšia dôležitá fáza. Celý nasnímaný materiál sa presúva do počítačov. Nasledujúce týždne budú patriť precíznemu strihu, prepájaniu scén, ladeniu zvuku, výberu hudby a pridávaniu špeciálnych efektov. Cieľom je dotiahnuť film do finálnej podoby, ktorú si diváci naplno užijú. Členovia filmového tímu nechali na pľaci obrovský kus poctivej práce. Počas celého roka museli riešiť technické výzvy, učiť sa pracovať s textom aj technikou a prejaviť obrovskú dávku kreativity. Popri náročných dňoch plných opakovania záberov im však nikdy nechýbala dobrá nálada, smiech a skvelá atmosféra. Pevne veríme, že výsledok ich celoročného úsilia vás nadchne a oceníte ich originálny nápad. Predpokladaná premiéra hotového filmu je naplánovaná na august 2026. Pozrite si aspoň malú ochutnávku toho, ako sme na filme pracovali.

Mediálny krúžok natočil poslednú scénu